Forum Amilo zaprasza

Forum o informatyce

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

.::Witamy na naszym forum i zapraszamy serdecznie do rejestracji::.

#1 2008-04-01 16:29:18

admin

Administrator

2274656
Call me!
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 33
Punktów :   

Kodeks Postępowania Ubuntu

Kodeks Postępowania Ubuntu

Kodeks Postępowania Ubuntu dotyczy sposobów zachowania się członków wspólnoty Ubuntu na forach, listach mailingowych, stronach WWW, kanałach IRC, publicznych zgromadzeniach czy w prywatnej korespondencji pomiędzy członkami wspólnoty. Wszelkie kontrowersje dotyczące zachowania członka wspólnoty rozstrzygane będą przez Radę Społeczności Ubuntu.

Bądź rozważny. Rezultaty Twojej pracy będą wykorzystywane przez innych, Ty sam również będziesz zależny od czyjejś pracy. Każda decyzja, jaką podejmiesz, dotyczyć będzie również innych osób, bierz zatem te konsekwencje pod uwagę. Przykładowo, gdy projekt znajduje się w fazie zamrożenia, nie wysyłaj nagle do repozytorium nowych wersji aplikacji krytycznych z punktu widzenia systemu, inni bowiem będą testować system w wersji zamrożonej, nie spodziewając się wielkich w nim zmian.

Zachowaj szacunek. Członkowie wspólnoty Ubuntu traktują się nawzajem z należnym szacunkiem. Każdy może wnieść do projektu coś cennego. Nie zawsze się ze sobą zgadzamy, brak porozumienia nie oznacza jednak akceptacji dla złych manier. Każdy z nas może być narażony na stres i sfrustrowany, nie godzimy się jednak na przekształcanie tej złej energii w atak pod adresem innego członka wspólnoty. Środowisko, w którym jego członkowie nie czują się dobrze, nie jest też produktywne. Oczekujemy zatem od członków wspólnoty Ubuntu, że będą odnosić się z szacunkiem do innych uczestników projektu, zwykłych użytkowników dystrybucji oraz osób spoza Ubuntu.

Współpracuj. Ubuntu oraz Wolne Oprogramowanie opierają się na współpracy i wspólnym osiąganiu wytyczonych celów. Współpraca redukuje konieczność wykonywania tej pracy, którą raz już została wykonana przez kogoś innego, polepsza również jakość oprogramowania będącego owej współpracy owocem. Twoim celem powinna być współpraca z innymi deweloperami Ubuntu, jak również resztą społeczności, która jest zainteresowana owocami Twojej pracy. Twoja praca powinna mieć charakter transparentny, łatki powinny być udostępniane społeczności w momencie ich powstania, nie zaś w momencie wydania kolejnej wersji dystrybucji. Jeżeli zamierzasz pracować nad kodem nie należącym bezpośrednio do Ubuntu (upstream) poinformuj autorów o swoich pomysłach i postępie prac. Zdarza się, że nie można osiągnąć porozumienia w sprawie szczegółów implementacji, nie musisz zatem zabiegać o porozumienie z autorami oprogramowania nad którym pracujesz - informuj jednak o swojej pracy i udostępniaj ją w ten sposób, by osoby z zewnątrz mogły Twój kod testować, dyskutować o nim i wspierać Twoje działania.

W przypadku nieporozumień zasięgaj opinii innych. Nieporozumienia, zarówno polityczne jak i techniczne, zdarzają się cały czas i wspólnota Ubuntu nie jest w tym względzie wyjątkiem. Nie można zatem unikać zdań odrębnych czy innych punktów widzenia - należy jednak podchodzić do nich konstruktywnie. W takich przypadkach należy się zwracać do społeczności i tam szukać sposobów na osiągnięcie kompromisu. Istnieją również Rada Społeczności i Komitet Techniczny, które pomagają w ustaleniu kierunku rozwoju dystrybucji. Istnieje też wiele Zespołów Projektowych i Liderów Projektów, którzy odgrywają podobną rolę. Jeśli rzeczywiście zechcesz pójść własną drogą, zalecamy utworzenie pochodnej dystrybucji lub zestawu pakietów dostępnego w repozytoriach Ubuntu, tak aby umożliwić ogółowi społeczności zapoznanie się z Twoimi pomysłami.

W przypadku wątpliwości poproś o pomoc. Nie ma ludzi nieomylnych, nikt też nie wymaga od członka społeczności wiedzy absolutnej (za wyjątkiem rzecz jasna SABDFL). Zadawanie pytań pozwala na uniknięcie wielu późniejszych problemów, dlatego pytaj śmiało. Wywołani do odpowiedzi powinni ich udzielać. Pytania trzeba jednak zadawać na odpowiednim forum. Pytania nie związane z tematem danej grupy (jak na przykład prośby o pomoc zadawane na liście dyskusyjnej dla deweloperów) odciągają ją od problemów, którym jest poświęcona.

Odchodź z wyobraźnią. Deweloperzy przychodzą i odchodzą i Ubuntu nie jest tu wyjątkiem. Jeżeli jednak podejmiesz decyzję o rezygnacji z rozwijania dystrybucji, prosimy byś czynił to w sposób, który zminimalizuje związane z Twoim krokiem zamieszanie. W praktyce oznacza to poinformowanie społeczności o swoim odejściu i upewnienie się, że znajdą się następcy gotowi podjąć Twoje dotychczasowe obowiązki.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rolnictwo2009.pun.pl www.karczmadnd.pun.pl www.geografia2011rule.pun.pl www.motoskutery.pun.pl www.xmeno.pun.pl